Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA

buna ziua.am fost implicata intr-un accident celalt sofer a fost vinovat am completat amiabila,am fost la firma de asigurari ptr constatare numai ca cel vinovat nu vrea sa se prezinte si el ptr constatare.firma de asigurari o sa ma despagubeasca chiar daca cel vinovat nu se prezinta???????? ce e de facut?
Este necesar ca inspectorul de daune sa constate personal avariile ambelor autoturisme.
Mai incercati inca odata pe acale amiabila spunandu-i ca daca nu se prezinta veti fi obligata sa-l dati in judecata si va suporta intregul cost al reparatiei, inclusiv cheltuielile de judecata. Daca nici in acest fel nu vrea sa se prezinte la asigurator introduceti actiune in justitie pentru recuperarea pagubelor, inclusiv cheltuielile de judecata.
Celalalt conducator auto nu poate invoca faptul ca a semnat formularul de constatare amiabila si v-a dat asigurarea RCA nu mai are nicio obligatie. Pentru instrumentarea dosarului de dauna inspectorul de daune trebuie sa costae avariile ambelor autovehicule si sa se convinga de concordanta dintre respectivele avarii.
ing. Ioan Ciobanu