Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Obligatii asigurator, constat amiabil
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Obligatii asigurator, constat amiabil

Masina mea a fost accidentata in parcare de un domn care dupa ce a parut
cooperant si mi-a lasat numarul de telefon si parea dispus sa vin cu mine la
politie (nu s-a putut caci nu mai eram in apropierea acelei localitati nici unul
dintre noi si accidentul s-a produs vineri). Am zis ca incercam varianta amiabila
desi eram reticent pentru ca avea o asigurare din aia ieftina.

Am completat constat-ul impreuna l-am semnat si am sunat sa ne programam
la constatare. De preferat trebuia sa ne prezentam amandoi. Aveam copii dupa
toate documentele necesare.

La constatari la asigurator, imi spune o doamna ca ea nu isi poate da accept-ul
(ok-ul, in exprimarea dansei) pentru dosar pana nu vede si cealalta masina si
nu vine si vinovatul sa dea declaratie.

In conditiile astea si in ideea ca nu vreau sa stau cu masina busita 3 luni de zile
(cat am citit pe aici prin forum ca asiguratorul isi poate lua timp pana la formularea) unui raspuns.

Ce variante legale am sa constrang ori asiguratorul ori vinovatul sa ma despagubeasca ?

Imi pot repara masina pe banii mei si apoi sa dau in judecata vinovatul avand
ca dovada constatul amiabil ?

Este intr-adevar obligatorie prezenta persoanei vinovate sau este doar o procedura
specifica acestui asigurator ? Pot cumva sa constrang asiguratorul sa accepte
dosarul ?

Multumesc
Rugati-l pe soferul vinovat sa se prezinte la cea mai apropiata agentie a companiei de asigurari si sa faca demersurile necesare.Agentiile isi vor transmite intre ele documentele necesare deschiderii dosarului de dauna.
In dosarul de dauna trebuie sa contina si declaratia conducatorului auto vinovat si fotografiile autotirismului in stare avariata a autoturismului avariat.
Luati legatura cu celalalt conducator auto explicandu-i ca este in interesului lui sa se prezinte la asigurator pentru a da declaratie si pentru constatarea avariilor, inclusiv efectuarea fotografiilor. In cazul in care nu se va prezenta la asigurator sunteti nevoit sa dati in judecata pe conducatorul auto vinovat, iar acesta va suporta toate cheltuielile de judecata care nu sunt mici.
ing. Ioan Ciobanu