Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea persoanelor cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea persoanelor cu handicap

Care sunt etapele care urmeaza acordarii certificatului de incadrare in grad de handicap?
Sigur intrebati despre pensie? O persoana incadrata in grad de handicap nu este musai sa se pensioneze. Va rog sa reveniti cu mai multe amanunte, cum ar fi data nasterii si sexul persoanei care se pensioneaza, stagiul de cotizare realizat, data incadrarii in grad de handicap.
Buna seara! Sunt nascuta pe data de 12.08.1964, am o vechime de aproape 30 de ani.Am fost angajata la data de 01.09.1982 si pana la data acordarii certificatul de incadrare care a fost 09.03.2012 (dupa perioada de 180 zile de CM), am fost angajata continuu in sectorul bugetar. Sunt incadrata la gradul trei de handicap.
Va multumesc!
Doamna, va rog frumos sa va uitati in certificatul pe care il aveti si sa-mi spuneti daca ati fost incadrata in grad de handicap sau ati fost incadrata in grad de invaliditate. Gradul III de handicap nu exista, insa exista gradul III de invaliditate.

Daca este vorba despre incadrare in grad de handicap, va rog sa-mi spuneti data ivirii handicapului, data pe care o gasiti in certificatul de incadrare in grad de handicap, precum si gradul de handicap - mediu, accentuat sau grav. Din datele prezentate de dvs. pana acum rezulta ca indepliniti, teoretic, conditiile numai pentru a beneficia de pensie de invaliditate.
Buna seara! Imi cer scuze,este gradul trei de invaliditate.
Multumesc pt.intelegere.
:) Nu este nicio problema, bine ca am lamurit situatia. Inseamna cu nu aveti certificat de incadrare in grad de handicap, ci aveti decizie asupra capacitatii de munca.

Depuneti cererea privind acordarea pensiei de invaliditate si actele la casa de pensii in termen de 30 de zile de la data emiterii deciziei asupra capacitatii de munca. Puteti sa depuneti dosarul la casa de pensii si dupa trecerea acestui termen, insa drepturile de pensie vor fi stabilite si acordate cu data depunerii cererii.

Actele pe care trebuie sa le depuneti la casa de pensii sunt prevazute la art. 76, alin. (1), lit. b) din HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010, prevedere pe care o puteti citi mai jos. Depuneti numai actele care au legatura cu situatia dvs. de fapt.
Art. 76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz:
a) pentru pensia pentru limita de varsta, anticipata si anticipata partiala:
-cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 6);
-carnetul de munca (original si copie);
-carnetul de munca pentru membrii CAP (original si copie);
-carnetul de asigurari sociale pentru agricultori (original si copie);
-alte acte prevazute de lege privind vechimea in munca sau vechimea in serviciu realizata;
actele de stare civila ale solicitantului: BI/CI, certificat de nastere si de casatorie (original si copie);
-livretul militar (original si copie);
-diploma de absolvire a invatamantului universitar (original si copie) si adeverinta din care sa rezulte durata normala, perioada studiilor si faptul ca acestea au fost urmate la zi;
-dovada echivalarii de catre statul roman a cursurilor desfasurate in cadrul unor institutii de invatamant universitar din strainatate;
-adeverinta privind sporurile cu caracter permanent reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/individual de munca (original);
-adeverinta privind conditiile de munca deosebite, speciale si/sau alte conditii (original);
procura speciala, pentru mandatar (original si copie);
-acte pentru dovedirea calitatii de beneficiar al Decretuluilege nr. 118/1990, republicat, si/sau al Legii recunostintei fata de eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei romane din Decembrie 1989, precum si fata de persoanele care si-au jertfit viata sau au avut de suferit in urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificarile si completarile ulterioare;
-dovada incetarii calitatii de asigurat in cazul inscrierii la pensie anticipata sau pensie anticipata partiala, pentru persoanele care, la data solicitarii, nu mai au calitatea de asigurat (original);
-adeverinta care sa ateste perioadele de activitate realizate dupa data de 1 ianuarie 2011 (original);
alte acte intocmite potrivit prevederilor legale prin care se dovedesc elemente necesare stabilirii drepturilor de pensie;
b) pentru pensia de invaliditate:
-cerere pentru inscrierea la pensie (anexa nr. 7);
-actele mentionate la lit. a);
-decizia medicala asupra capacitatii de munca (original);
-adeverinta din care sa rezulte data incetarii platii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca/copia ultimului certificat de concediu medical sau, dupa caz, adeverinta din care sa rezulte data incetarii calitatii de asigurat (original);
-copie a formularului pentru inregistrarea accidentului de munca (FIAM) sau copie a fisei de declarare a cazului de boala profesionala BP2 pentru accident de munca, respectiv boala profesionala;