Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Remuneratie fara munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Remuneratie fara munca

O persoana face parte din conducerea unui sindicat la o institutie publica, activitatea pe care o desfasoara in cadrul activitatilor sindicale este remunerata de catre sindicat din veniturile sindicatului.
In acelasi timp este platit si pentru activitatile de la locul de munca, pentru care se semneaza in condica de prezenta desi nu desfasoara nicio activitate.
Practic incaseaza salariul la locul de munca si nici macar nu este prezent la serviciu.
Acest fapt este legal?
Nu cumva se contureaza savarsirea unei fapte penale?
Art. 50 C.mun.:
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
.....
e) indeplinirea unei functii de conducere salarizate in sindicat;
.....

In acest caz, suspendarea opereaza in virtutea legii ....
si daca este remunerat pentru ambele activitati? nu este incalcata legea?
Intr-adevar, se poate considera o incalcare a legii intrucat raportul de munca este suspendat de drept ... iar suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.