Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Rampe
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Rampe

Rampele pentru persoanele cu dizabilitati sunt obligatorii atat pentru firmele de stat cat si pentru cei privati?
La o societate(SRL) daca nu are angajati cu dizabilitati este obligatoriu amplasarea unei rampe de urcare?
Legea nr.448/2006, prevede:

Art. 61. - (1) Cladirile de utilitate publica, caile de acces, cladirile de locuit construite din fonduri publice, mijloacele de transport in comun si statiile acestora, taxiurile, vagoanele de transport feroviar pentru calatori si peroanele principalelor statii, spatiile de parcare, strazile si drumurile publice, telefoanele publice, mediul informational si comunicational vor fi adaptate conform prevederilor legale in domeniu, astfel incat sa permita accesul neingradit al persoanelor cu handicap.
(2) Cladirile de patrimoniu si cele istorice se vor adapta, cu respectarea caracteristicilor arhitectonice, conform prevederilor legale in domeniu.

Art. 77. - (2) Autoritatile si institutiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel putin 50 de angajati, au obligatia de a angaja persoane cu handicap intr-un procent de cel putin 4% din numarul total de angajati.

Daca va incadrati intr-una din situatiile care se regasesc in cele 2 articole de lege, atunci aveti obligatia sa asigurati accesul personelor cu handicap.
Rampele nu sunt numai pentru salariatii proprii ci si pentru cei din afara (clienti, alte persoane) care intra in unitate.