Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Rampa acces persoane cu dizabilitati clinica ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Rampa acces persoane cu dizabilitati clinica stomatologica

Buna ziua,

Rampa de acces este obligatorie la o clinică privată stomatologică? Exista vreo lege sau normativă care prevede acest aspect?

Multumesc
Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
art.62
(1) Clădirile de utilitate publică, căile de acces, clădirile de locuit construite din fonduri publice, mijloacele de transport în comun și stațiile acestora, taxiurile, vagoanele de transport feroviar pentru călători și peroanele principalelor stații, spațiile de parcare, străzile și drumurile publice, telefoanele publice, mediul informațional și comunicațional vor fi adaptate conform prevederilor legale în domeniu, astfel încât să permită accesul neîngrădit al persoanelor cu handicap.
......