Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... este obligatorie la bloc rampa pt persoane cu handicap?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

este obligatorie la bloc rampa pt persoane cu handicap?

Este obligatorie la intrarea in bloc rampa (pentru evitarea scarilor) pentru persoane cu probleme de sanatate? Multumesc
In mod normal, Da. In conditiile in care asociatia de proprietari are cunostinta de existenta unor locatari cu probleme, obligatoriu sa fie rampa pentru persoane cu handicap.
Multumesc. Exista o lege anume? ce numar are Va rog?
Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
-art. 62 (1) Cladirile de utilitate publica, caile de acces, cladirile de locuit construite din fonduri publice, mijloacele de transport în comun si statiile acestora, taxiurile, vagoanele de transport feroviar pentru calatori si peroanele principalelor statii, spatiile de parcare, strazile si drumurile publice, telefoanele publice, mediul informational si comunicational vor fi adaptate conform prevederilor legale în domeniu, astfel încât sa permita accesul neîngradit al persoanelor cu handicap.
Legea nu prevede insa aceasta obligatie si pentru asociatiile de proprietari.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Va multumesc
Vedeti aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...