Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Inginer sau subinginer
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Inginer sau subinginer

In cadrul fisei de date a unei achizitii publice se mentioneaza la categoriile de personal ca trebuie un "inginer constructor , specializarea constructii civile , cod COR 214201cu vechime de trei ani care raspunde de indeplinirea viitorului contract" , (sef punct lucru , sef de santier etc)
Un ofertant a asigurat " un subinginer constructor , specializarea constructii civile industriale si agricole ,cod COR 214202 cu o vechime de 30 de ani in santier si cu numeroase functii de conducere la activ( sef de santier , director tehnic etc.) .
Intrebare :
Se poate descalifica orfertantul pentru ca nu are "in dotare" inginer cod 214201 ci doar subinginer constructor cod 214202 , din COR ramura "ingineri constructori fiind 2142 ?????
Dintotdeauna mai ales pe functii de exectutie pe santier subinginerii considerati "inginerii tehnologi , sau de executie ".
Daca nu , unde se poate gasi un raspuns de contracarare pe acte juridice ?
Multumesc ...
Ca sa il descalificati, trebuie sa justificati cu norme legale, prin care sa demonstrati de ce persoana prezentata nu poate efectua legal aceleasi operatiuni cu cea solicitata, altfel va vor contesta. Din cate cunosc, nu exista o interdictie explicita privind cele prezentate de dvs.
Multumesc , eu sunt de partea "ofertantului " , iar unitatea achizitoare ne-a cerut punctul de vedere pentru ca nu respectam "conditiile de calificare " prevazute in fisa de date unde se specifica ca trebuie sa avem inginer ...si gata ...!