Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... precontract vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

precontract vanzare

Buna seara. Ce acte sunt necesare la incheierea unui precontract notarial de vanzare -cumparare al unei locuinte si ce avans maxim se poate percepe?
Avand in vedere ca toate documentele de instrainare a unui imobil, pentru a fi valabile, trebuie sa fie autentificate de notarul public, dvs. - daca sunteti proprietarul, aveti obligatia sa prezentati actul in baza caruia ati dobandit imobilul. Daca sunteti cumparator, nu aveti nici o obligatie.
Este necesara obtinerea unui extras CF de informare, fie il obtineti dvs, fie il obtine notarul public la care veti incheia precontractul.
In privinta avansului este la latitudinea partilor stabilirea cuantumului acestuia.
Vanzatorul are obligatia sa prezinte actul/actele de proprietate ale imobilului si documentatia cadastrala (daca aceasta este intocmita). Partile se vor prezenta cu actele de identitate in original, iar daca exista mai multi vanzatori si unul nu se poate prezenta, poate imputernici o alta persoana prin procura notariala. In privinta avansului, nu exista un maxim, partile stabilesc aceasta suma (se poate achita inclusiv intregul pret la semnarea antecontracului).