Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... violenta in liceu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

violenta in liceu

Buna seara!
Sunt mama unui baiat de 16 ani, astazi un coleg de clasa l-a lovit cu pumnul in ochii, el avand ochelarii la ochii, s-a spart lentila si ia provocat rani in jurul ochiului stang, ce pot face ca parinte pt copilul meu avand in vedere ca colegul lui este violent si cu alti copii,?
Baiatul meu nu l-a lovit ci a mers la d-na directoare si ia povestit
Va multumesc anticipat, astept raspunsul dvs.
Puteti merge cu fiul dvs. la IML pentru a obtine un certificat medico-legal care sa ateste vatamarile suferite.
In baza acestuia, functie si de numarul de zile de ingrijiri medicale, puteti depune plangere penala pentru loviri si alte violente impotriva faptasului.
depuneti plangere.
mai ales daca faptuitorul are comportament violent si cu altii atunci nu trebuie lasat in pace.
scoateti si certificat medico-legal.