Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenitor si precontract de v-c
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenitor si precontract de v-c

Buna ziua,

Dorim sa cumparam un imobil care a fost dobandit prin testament.

Vanzatorul a facut succesiunea in urma careia a primit certificatul de mostenitor, urmand sa faca si CF-ul pe numele lui.

Noi am vrea sa facem un precontract sau o promisiune de v-c, cu acont, pentru linistea noastra.
Se poate face acest lucru in baza certificatului de mostenitor?

Multumesc.
Titlul de proprietate nu il reprezinta certificatul de mostenitor sau testamentul, ci trebuie avute in vedere si actele de proprietate detinute de defunctul care a transmis prin testament imobilul.
Atunci in baza caror acte am putea face un precontract de v-c?
Un antecontract se poate face oricum, ideal e sa verificati si actele de proprietate pe care le detinea persoana care a lasat testament.
Evitati sa ajungeti in instanta,asadar e indicat sa faceti precontractul dupa inscrierea in Cartea Funciara .Notati apoi antecontractul in CF.