avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Problema recuperare salarii partial la negru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Problema recuperare salarii partial la negru

Buna ziua
Sunt angajat la o firma de 2 ani. Am salariu jumatate pe cartea de munca si jumatate la negru. In aceasta situatie suntem aproape toata echipa de 5-6 oameni ceilalti avand PFA. Acum angajatorul vrea sa ne plateasca doar cat avem pe cartea de munca invocand probleme financiare. Exista vreo posibilitate de a recupera banii restanti inclusiv cei la negru pentru lunile precedente cand nu ne-am primit salariul? Ce putem face pentru a ne recupera toti banii?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:49, 15 Martie 2012
Nu aveti cum sa vi-i recuperati deoarece nu aveti nici o intelegere scrisa cu angajatorul referitor la acesti bani...in plus, ati acceptat situatia deci sunteti la fel de vinovat (in situatia in care va ganditi la sesisaze la ITM) si s-ar putea sa primiti si o amenda pentru ca ati acceptat munca la negru
@ ela-d
de unde ati dedus ca este munca la negru?

@ Andrei1982
banii primiti in plus fara existenta unui inscris sunt foarte greu de recuperat ...
in titlul subiectului scrie "salarii partial la negru"
Munca la negru este munca prestata fara a avea incheiat un c.i.m. ... in speta, nu este vorba despre asa ceva , ci despre asa zisa munca la gri ... salariul este impartit in doua ... o parte are baza legala si o parte nu are baza legala ...
Aveti dreptate, este impropriu spus munca la negru; cand am zis munca la negru m-am referit strict la banii care nu sunt trecuti in contractul de munca...ideea este ca, asa cum spuneti, sunt foarte greu de recuperat...

Alte discuții în legătură

Preavizul dupa somaj tehnic Camelia Beatrice Camelia Beatrice Buna seara! Pe perioada starii de urgenta si alerta am fost trimisa in somaj tehnic si m-au anuntat ca de pe 2 iunie sunt in preaviz. Problema e ca fac abuz, ... (vezi toată discuția)
Modificarea abuziva a salariului MariusAdrian MariusAdrian Contractul de munca este incheiat abuziv, fara a se evidentia salariul normal pe care il primesc ca plata, luna-de-luna, ci in acesta este trecut un salariu ... (vezi toată discuția)
Preaviz ketzia ketzia Am primit preaviz conform Art. 73(1) si 65(1) pentru 21 zile pe motiv de reorganizare a activitatii, urmand sa fiu trimisa in somaj.Vreau sa stiu ce drepturi ... (vezi toată discuția)