Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Problema recuperare salarii partial la negru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Problema recuperare salarii partial la negru

Buna ziua
Sunt angajat la o firma de 2 ani. Am salariu jumatate pe cartea de munca si jumatate la negru. In aceasta situatie suntem aproape toata echipa de 5-6 oameni ceilalti avand PFA. Acum angajatorul vrea sa ne plateasca doar cat avem pe cartea de munca invocand probleme financiare. Exista vreo posibilitate de a recupera banii restanti inclusiv cei la negru pentru lunile precedente cand nu ne-am primit salariul? Ce putem face pentru a ne recupera toti banii?
Multumesc anticipat.
Nu aveti cum sa vi-i recuperati deoarece nu aveti nici o intelegere scrisa cu angajatorul referitor la acesti bani...in plus, ati acceptat situatia deci sunteti la fel de vinovat (in situatia in care va ganditi la sesisaze la ITM) si s-ar putea sa primiti si o amenda pentru ca ati acceptat munca la negru
@ ela-d
de unde ati dedus ca este munca la negru?

@ Andrei1982
banii primiti in plus fara existenta unui inscris sunt foarte greu de recuperat ...
in titlul subiectului scrie "salarii partial la negru"
Munca la negru este munca prestata fara a avea incheiat un c.i.m. ... in speta, nu este vorba despre asa ceva , ci despre asa zisa munca la gri ... salariul este impartit in doua ... o parte are baza legala si o parte nu are baza legala ...
Aveti dreptate, este impropriu spus munca la negru; cand am zis munca la negru m-am referit strict la banii care nu sunt trecuti in contractul de munca...ideea este ca, asa cum spuneti, sunt foarte greu de recuperat...