Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vanzare garsoniera firma
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vanzare garsoniera firma

Buna ziua.
O microintreprindere platitoare de tva doreste sa instraineze catre o persoana fizica o garsoniera achizitionata in 1996.Ce impozite si taxe trebuie sa plateasca si in ce procent?TVA-ul este 5%?La pretul de vanzare al garsonierei se aplica impozit 3%?
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Daca garsoniera este achizitionata in 1996, este considerata constructie veche si se poate vinde si fara TVA.

Dar, trebuie avut in vedere daca este necesara ajustarea TVA.

1 - Daca achizitia s-a facut cu TVA, perioada de ajustare pentru constructiile achizitionate/construite inainte de data aderarii este de 5 ani, deci nu mai e cazul.

2 - Daca s-a facut o modernizare inainte de data aderarii care nu depaseste 20% din valoarea garsonierii, ajustarea se face pe o perioada de 5 ani. Nici in acest caz nu mai este cazul ajustarii.

3 - Daca modernizările sau transformările au fost începute înainte de data aderării şi finalizate după data aderării sau începute şi finalizate după data aderării si depăşesc 20% din valoarea bunului imobil sau a unei părţi a acestuia după transformare sau modernizare, perioada de ajustare este de 20 de ani.

TVA de 5% se aplica in anumite conditii si doar constructiilor noi, conform Cod fiscal art. 140, alin. (2^1).

Impozitul aferent este impozitul de 3% pe venitul realizat, daca societatea este platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor.