Forum Discuţii juridice Executare silită executare dupa 6 luni?
Discuție deschisă în Executare silită

executare dupa 6 luni?

Am avut un proces cu o institutie publica pe somatie de plata. Hotararea a ramas irevocabila. Institutia pubila trebuie sa-mi achite suma de bani in 30 de zile.Am trimis notificare institutie la care am atasat si sentinta ramasa definitiva si directorul institutie mi-a spus ca-mi va da banii peste 6 luni.Am mers la un executor si si acesta mi-a spus ca DA, el ii blocheaza conturile acelei institutii dar,avand in vedere ca aceasta institutie este bugetara, daca directorul vrea n-o sa-mi pot recupera banii decat peste 6 luni. Spune ca este o lege data in 2011 prin care institutiile bugetare pot sa amane platile,chiar daca le executi. Este posibil asa ceva sau executorul la care m-am dus eu nu este bun. Imi puteti da mai multe sfaturi si eventual si legile ,articolele pe care trebuie sa le aplic?
oare nu este nimeni care se pricepe? Va rog dati-mi un sfat,o idee!