Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Taxe PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Taxe PFA

sunt angajat la stat si platesc taxele pt CAS, pensie, somaj dar vreau sa imi deschid un PFA in paralel pt o activitate sportiva...va trebui sa platesc inca o data aceleasi taxe in cadrul PFA-ului sau sunt scutita de ele prin prisma locului de munca de la stat?
Se plateste impozit 16% din venitul net si contributie de sanatate 5,5%. In functie de ce incasari aveti, va veti interesa daca trebuie sa platiti si contributie la pensie(CAS).

Daca sunteti si salariat, pentru PFA veti plati numai contributia individuala de asigurari sociale de sanatate (CASS)