Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozit pe cladire si teren
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozit pe cladire si teren

Sotia mea face parte din persoanele cu handicap accentuat. Doresc sa stiu daca sunt scutit de impozit pe cladire si teren intrucat de la primarie mi s-a comunicat ca numai persoana care este trecuta in rol poate beneficia de aceasta scutire sotia mea evident, nefiind trecuta in rol. Ce ma sfatuiti?
Potrivit legi poate beneficia de reducerea de la plata taxelor si impozitelor locale , numai daca persoana cu handicap detine in proprietate bunurile pentru care solicita scutirea
multumesc m-am edificat pe parcurs bineinteles studiind legile. sotul este scutit conf cap 11 art 284 pct 4 si 5 din codul fiscal.