Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire legala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire legala

X(femeia) si Y se casatoresc si se naste un copil din casatorie (p). X si Y divorteaza, iar X se recasatoreste cu Z. Din casatorie se nasc 2 copii: q si r. Z decedeaza. Cum se vor impartii terenurile lui Z intre copiii p,r,q, daca q renunta la dreptul sau de mostenire? Multumesc pentru raspunsuri.
vor avea dreptul de a mosteni dupa Z: sotia supravituitoare X si copilul r.
In primul rand p nu are vocatie succesorala la mostenirea lui Z, nefiind copil firesc sau adoptat al lui Z. Mostenirea lui Z se va imparti intre X si copii r si q. Daca q renunta la mostenirea lui Z aceasta mostenire se va imparti intre X si r. La decesul lui X vor veni cei trei copii pentru ca sunt copii firesti ai acesteia.
La mostenirea lui Z vin X, q și r. Daca q renunta la mostenire, inseamna ca X primeste 1/4 iar r 3/4