Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, unul dintre copii este adoptat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, unul dintre copii este adoptat

Buna ziua!
Trebuie sa rezolv o speta si nu-mi sunt clare cateva elemente. Doi soti, P si R au avut impreuna doi copii, G, respectiv B. Cei doi divorteaza. P se recasatoreste iar actualul sot, X il adopta pe G cu efecte efecte depline. Se recasatoreste si R cu Y iar celalalt copil, B, ramane in grija acestuia. G decedeaza si trebuie sa stabilesc cotele parti. Intrebarea mea este: B este frate bun cu de cuius din moment ce acesta din urma a fost adoptat de catre sotul mamei sale?
Va multumesc frumos!:(
~ Conținut șters la cerere ~
Da, adopția s-a făcut sub imperiul Codului familiei de aceea am precizat efecte depline. M-am lămurit acum. Sunt frați după mamă. Vă mulțumesc frumos pentru răspunsul și timpul acordat!