Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE CU INCURCATURI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE CU INCURCATURI

buna ziua.
Vreau sa gasesc un raspuna la acest caz.

se considera persoanele x,y,z,

tata x este casatorit de doua ori prima data cu y din care rezulta 3 copii a1, a2, a3, si a doua oara cu z din care rezulata 4 copii b1, b2, b3, b4.

x - tatal (decedat - 1960)
y - mama (decedat - 1930)
z - mama vitrega (decedat - 1980)

a1- fica din prima casatoroe,(decedata -2010 )fara urmasi (persoana de la care se imparte mostenirea)
a2- fica din prima casatorie (decedata - 2006), cu 3 fii A1, A2, A3
a3- fiu din prima casatoroe (decedat -1994), cu 2 fii B1, B2

b1 fica din a doua casatorie
b2 fica din a doua casatorie (decedata - 2008), 2 fii C1, C2
b3 fica din a doua casatorie (decedata - 2009), fara urmasi
b4 fiu din a doua casatorie

In calitate de nepot B1, care ar fii cota mea din mostenire. se imparte egal intre fratii buni si fratii vitregi sau diferentiat.
mentionez ca nu sa facut succesiune nici dupa tatal x, daca are vreo importanta in acest caz..
chispy, utilizator
Mai intai trebuie dezbatuta succesiunea dupa tatal x, la care au teoretic vocatie, masa succesorala impartindu-se in mod egal intre acestia, a1, a2, a3, b1- b4. Pentru stabilirea exacta trebuie stiuta data decesului fiecaruia in parte. in functie de aceasta bunurile succesorale se impart in mod egal pentru descendentii de gr. 1 si cei de grad subsecvent daca vin in nume propriu. Sau se face pe tulpini pentru descendentii de gr. 2 daca acestia vin prin reprezentare( ex- B1 si B2 impart in mod egal cota ce ii revenea lui a3, decedat inainte de x).
De maniera asemanatoare se va proceda si in cazul succesiunii dupa a1. Masa succesorala se imparte pe tulpini, in cote egale intre a2 si a3 (daca nu sunt si alti mostenitori legali sau testamentari), iar cota de care ar fi beneficiat a3 se va imparti in mod egal intre B1 si B2, daca de asemenea nu exista si alte persone cu vocatie succesorala.
buna ziua.
indicat ar fi sa ne precizati si ordinea deceselor.