Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sotia vs fiul sotului decedat (mostenirea bunicului)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sotia vs fiul sotului decedat (mostenirea bunicului)

A1 si A2 au avut 3 fii: B1, B2 si B3.
B3 cu sotul S3 au avut un fiu : F3.

B3 decedeaza (si se face partajul intre S3 si F3).
S3 nu s-a recasatorit.

Dupa un timp, decedeaza A1.

Cine va veni la succesiunea lui A1 in concurs cu B1 si B2?
Doar F3, sau si S3 ?

Multumesc (si scuze daca s-a mai discutat acest caz).
la succesiune vine B1, B2 si F3 in calitate de succesor al lui B3. S3 cum o numiti dv. nu are calitate succesorala in urma decesului lui A1.