Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis retinut in Italia
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis retinut in Italia

mi sa retinut permisul de conducere in italia in vederea suspendarii si nu am primit dovada sau alt document doveditor si din ianuarie nu am primit instiintare pentu perioada de suspendare. ce pot sa fac in aceasta situatie?
Sper sa nu gresesc in raspunsul meu ( nu sunt sofer ), din cate stiu se intampla in gelul urmator, interdictia de conducere este doar pentru teritoriul Italiei, acolo trebuie sa dati o declaratie la notar cum ca intelegeti ca nu mai aveti dreptul de a conduce pe teritoriul respectivei tari pe perioada retinerii, carnetul va fi inmanat. Pentru a primii dovada va puteti adresa organelor italiene ( asta in cazul in care va mai aflati in Italia ), in Romania puteti instiinta organele competente ale politie de circulatiei despre ce s-a intamplat. Organele italiene vor trimite in termen de 30 de zile carnetul d-voastra de sofer catre Bucuresti.