Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandatar-fapta penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandatar-fapta penala

administratorul unei societati mandateaza un tert sa incheie anumite acte in numele societatii.

procuratorul incheie anumite acte vadit daunatoare pentru societate.

ce infractiune/i ar putea fi incidente in cauza ?

multumesc
Domnule, fiecare infracţiune are în definiţia ei un conţinut material precis determinat. Prin urmare, fără a şti ce fapte a săvîrşit mandatarul, dacă şi-a depăşit sau nu mandatul, ce infracţiune să-i reţinem în sarcină?

Poate or fi fost actele acelea vădit dăunătoare societăţii, dar dacă ele se încadrează în limitele mandatului şi sunt conforme cu însărcinările primite, neconstituind fapte incrimiinate de legea penală, nu mandatarul trebuie să dea socoteală.
de acord.

e mandatat sa incheie un ctr de v-c insa in mandatr nu se specifica pretul.

deci daca il incheie la un pret vadit inferior celui de piata este gestiune frauduloasa ?
Mandatarul nu raspunde penal decat in situatia incalcarii unei legi pedepsite de legea penala (adica o infractiune/i)savarsita/e de regula in aceste cazuri cu intentie.
Raspunderea mandatarului este de natura civila si sant prevazute de art.1539-1545 C.civ.

Nu poate fi retinuta aceasta ca o gestiune frauduloasa.
Gabriela Mihai, Avocat