Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbarea locului si a conditiilor de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbarea locului si a conditiilor de munca

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti in privinta urmatoarei probleme:
in cadrul unui spital se intentioneaza schimbarea locurilor si a conditiilor de munca a unor angajati de la o Sectie/Clinica la alta. Mai exact se vrea mutarea unor salariati de la Sectia 1 la sectia 2 si invers de la sectia 2 la sectia 1 (un fel de rocada). Este posibil asa ceva? Daca da, cum anume? Care ar fi cadrul legal?
Multumesc!
Cadrul legal ar fi incheierea unui act aditional la c.i.m. referitor la modificarea locului de munca ...

Art. 41 C.mun.
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.
Multumesc.
Dar se poate muta un salariat in locul altuia? Adica salariat 1 se muta sa lucreze pe postul salariatului 2 si salariatul 2 sa lucreze pe postul salariatului 1. Desi salariatul 1 are in plus niste sporuri pe care salariatul 2 nu le are.
Vreau sa stiu daca e legala aceasta schimbare. Inteleg o schimbare a unui salariat pe un post vacant
caniculesei, utilizator