Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Medicina muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Medicina muncii

Buna ziua.
Am o firma cu doi angajati (vinzatoare in magazin de haine). Este obligatoriu sa am (firma) un contract sau o colaborare sau altceva de genul acesta , cu un cabinet de medicina muncii ori altcineva de felul asta?
Va multumesc.
Da e necesar un contract cu un medic de medicina muncii

LEGEA nr.319 din 14 iulie 2006 securitatii şi sanatatii in munca
Art. 13. - In vederea asigurarii conditiilor de securitate şi sanatate in munca şi pentru prevenirea accidentelor de munca şi a bolilor profesionale, angajatorii au urmatoarele obligatii:

j) sa angajeze numai persoane care, in urma examenului medical şi, dupa caz, a testarii psihologice a aptitudinilor, corespund sarcinii de munca pe care urmeaza sa o execute şi sa asigure controlul medical periodic şi, dupa caz, controlul psihologic periodic, ulterior angajarii;

Art. 39. - (1) Constituie contraventii faptele savârşite de angajatorii aflati in una dintre situatiile prevazute de prezenta lege.
(4) Constituie contraventie şi se sanctioneaza cu amenda de la 4.000 lei la 8.000 lei incalcarea dispozitiilor art. 12 alin. (1) lit. a) şi b), art. 13 lit. a), d)-f), h)-m) şi o), art. 20, art. 29 alin. (1) lit. a) şi ale art. 32 alin. (2).

HG nr. 355 din 11 aprilie 2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor cu modificari si completari ulterioare.

ART. 4
(1) Supravegherea sănătăţii lucrătorilor este asigurată de către medicii specialişti de medicina muncii.

ART. 6
Angajatorii din orice domeniu de activitate, atât din sectorul public, cât şi din sectorul privat, sunt obligaţi să respecte reglementările în vigoare privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor.

ART. 7
Angajatorii sunt obligaţi să asigure fondurile şi condiţiile efectuării tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sănătăţii lucrătorilor, aceştia nefiind implicaţi în niciun fel în costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.