Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozitul in mediul rural
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozitul in mediul rural

de un an de zile ne-am mai cumparat o casa intr-o lacalitate in mediul rural. Ni s-a adus la cunostinta ca avem de platit la impozit o taxa de caraula de 30 de lei. Mentionez ca noi nu avem mutatie si nici nu locuim in acea localitate. Este legal?
In situatia in care ati achizitionat proprietate,indiferent daca locuiti sau nu in aceasta ,va revine obligatia achitarii de taxe si impozite aferente proprietatii la bugetul local
Taxa de caraula (de paza si protectie), daca a fost stabilita prin hotarare de consiliu local este legala . A fost stabilita in baza legii 33/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor care prevede la sectiunea 3 - paza in mediul rural- art. 18 alin 5:

(5)Plata serviciilor de pază în mediul rural, precum şi procurarea de echipamente de protecţie, însemne şi mijloace de apărare sau utilitare, necesare bunei executări a serviciului de pază, se asigură din bugetul local. Pentru plata serviciilor de pază, consiliile locale pot institui taxe speciale, conform legii..

Am inteles. Sa inteleg ca ar trebui sa le revina si obligatii in caz de furt sau alte incidente, nu?