Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Actul constitutiv
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Actul constitutiv

Cam ce pret are redactarea unui act constitutiv pentru un SRL cu doi asociati? Unde il pot face? Il pot completa eu acasa si apoi sa ma duc cu el la notar / avocat ? In cate exemplare originale trebuie facut? Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Actul constitutiv poate fi redactat si semnat de catre cei doi asociati, fara sa fie necesara vreo alta forma( autentificat la notar sau atestat de catre avocat).
Insa pentru redactarea clauazelor acestuia va sfatuiesc sa apelati la un avocat.
Gasiti act constitutiv pe site-ul registrului comertului - recomonline - formulare offline. Pentru redactarea clauzelor puteti apela, in afara de avocat si la un consilier juridic sau la un notar public.
Tariful de 162 lei / act se aplica pentru serviciile Registrul Comertului reprezentand:

Redactarea actului constitutiv initial sau in forma actualizata al persoanelor juridice supuse obligatiei de inregistrare in registrul comertului, redactarea statutului pentru societatile comerciale cu raspundere limitata cu asociat unic initial ori in forma actualizata, a statutului si/sau a contractului de societate initial sau in forma actualizata pentru persoane juridice, daca sunt inscrisuri separate, a acordului de constituire a intreprinderilor familiale, ce include procura speciala pentru reprezentantul intreprinderii familiale

Atentie! Se aplica un tarif suplimentar de 30% pentru solutionarea cererii in termen de 48 de ore

ORDINUL Nr. 2176/C din 3 septembrie 2010 privind aprobarea tarifelor pentru serviciile de asistenta prestate de oficiile registrului comertului de pe langa tribunale
olden, utilizator