Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Norme EU deseuri medicale
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Norme EU deseuri medicale

Buna ziua

Conform normelor EU, ce trebuie sa indeplineasca o societate pentru a avea dreptul de a colecta si a transporta deseuri medicale periculoase si nepericuloase?
Am citit legile HG 1061/2008, 211/211, 215/2005, 856/2002, 219/2002.
Din aceste legi nu reiese exact conditiile in care trebuie transportat (tipul masinii, dotari speciale, autorizatii).
Eventual unde pot sa aflu informatii suplimentare??

Multumesc mult
Vedeti aici , daca va pot ajuta aceste link-uri:
Legislaţie Deşeuri Medicale
[ link extern ]

Legislatie europeana si prevederile nationale in Sectorul deseurilo
[ link extern ]

Colectarea de deseuri medicale
[ link extern ]