avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Norme EU deseuri medicale
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Norme EU deseuri medicale

Buna ziua

Conform normelor EU, ce trebuie sa indeplineasca o societate pentru a avea dreptul de a colecta si a transporta deseuri medicale periculoase si nepericuloase?
Am citit legile HG 1061/2008, 211/211, 215/2005, 856/2002, 219/2002.
Din aceste legi nu reiese exact conditiile in care trebuie transportat (tipul masinii, dotari speciale, autorizatii).
Eventual unde pot sa aflu informatii suplimentare??

Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:56, 18 Martie 2012
Vedeti aici , daca va pot ajuta aceste link-uri:
Legislaţie Deşeuri Medicale
[ link extern ]

Legislatie europeana si prevederile nationale in Sectorul deseurilo
[ link extern ]

Colectarea de deseuri medicale
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Document predare deee-eri Irene39 Irene39 In urma unor inventarieri au fost intocmite procese-verbale de scoatere din functiune a mijloacelor fixe separat pt cele electrice si comisia a constatat ca ... (vezi toată discuția)
Licenta transport deseuri nepericuloase ginitza ginitza Buna ziua, Am urmatoarea speta: O firma de colectare deseuri nepericuloase. Se duce la producatorul de deseuri nepericuloase si ia deseurile pe baza ... (vezi toată discuția)
Ghid indeplinirea obligatiilor legii 211/2011 subexl subexl Fiind desemnat ca persoana responsabila de managementul deseurilor, as putea gasii undeva un fel de ghid pentru implementarea reglementarilor legii 211? Ce am ... (vezi toată discuția)