avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Licenta transport deseuri nepericuloase
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Licenta transport deseuri nepericuloase

Buna ziua,
Am urmatoarea speta:
O firma de colectare deseuri nepericuloase. Se duce la producatorul de deseuri nepericuloase si ia deseurile pe baza avizului si anexa 3 (in anexa 3 exista o rubrica in care scrie "licenta transport marfuri nepericuloase") cand l-au intrebat daca are licenta de transport le-au spus ca nu au nevoie de licenta deoarece masina are sub 3.5 to.
intrebarea este:
Are voie sa transporte deseuri nepericuloase fara licenta de transport
Ultima modificare: Marți, 29 Octombrie 2019
ginitza, utilizator
Cel mai recent răspuns: ginitza , utilizator 15:38, 29 Octombrie 2019
Buna ziua,
Nu este necesara licenta in cazul autovehiculelor cu masa maxima autorizata pana in 3.5 to.
Gasiti legislatia in link-ul de mai jos, Art. 11, pct. c)
[ link extern ]
Pentru marfurile periculoase se aplica alt regim ( ADR....).
Va multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transport deseuri vrac jacquelline jacquelline Buna ziua! As dori sa stiu daca exista prevederi legale cu privire la transportul auto al deseurilor nepericuloase neambalate (vrac) si care sunt ... (vezi toată discuția)
Acte danny_boy danny_boy Buna ziua,daca merg cu o dubita sa aduc 500 kg de marfa din Germania in Romania,auto este proprietatea firmei care este si beneficiarul marfii ce acte sunt ... (vezi toată discuția)
Amplasare rezervor combustibil - societate comerciala ariana03 ariana03 Buna ziua! Am urmatoarea intrebare: - in situatia in care o societate de achizitioneaza rezervoare de motorina mobile pt a depozita combustibilul necesar ... (vezi toată discuția)