Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Licenta transport deseuri nepericuloase
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Licenta transport deseuri nepericuloase

Buna ziua,
Am urmatoarea speta:
O firma de colectare deseuri nepericuloase. Se duce la producatorul de deseuri nepericuloase si ia deseurile pe baza avizului si anexa 3 (in anexa 3 exista o rubrica in care scrie "licenta transport marfuri nepericuloase") cand l-au intrebat daca are licenta de transport le-au spus ca nu au nevoie de licenta deoarece masina are sub 3.5 to.
intrebarea este:
Are voie sa transporte deseuri nepericuloase fara licenta de transport
ginitza, utilizator
Buna ziua,
Nu este necesara licenta in cazul autovehiculelor cu masa maxima autorizata pana in 3.5 to.
Gasiti legislatia in link-ul de mai jos, Art. 11, pct. c)
[ link extern ]
Pentru marfurile periculoase se aplica alt regim ( ADR....).
Va multumesc pentru raspuns!