Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Plata cas pentru pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Plata cas pentru pfa

Doresc sa aflu daca este corect ca o persoana fizica autorizata sa fie obligat sa plateasca CAS -ul pe ultimii 5 ani avand in vedere ca intre cele doua parti nu s-a incheiat un contract.
Mentionez ca nu a platit deloc in acest timp desi figureaza cu venituri .
Va multumesc.
Da, este corect. Plata contributiei la sanatate pentru veniturile obtinute de PFA este obligatorie, nu optionala. Se cere plata pe ultimii 5 ani pentru ca acesta este termenul de prescriptie.
Din cate am inteles, nu este chiar asa. Legea 263/2010 spune ceva de genul:

(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

IV.persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
b) membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
d) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
e) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

Deci, trebuie verificat an cu an daca veniturile sunt sau nu echivalente cu de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat ... eu cel putin asta am inteles. Daca nu este asa, atunci cineva mai luminat ... sa ne ilumineze :)