Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare pe caz de boala

Sunt PFA si am probleme de sanatate,ma pot pensiona pe caz de boala?
Asiguratul este si persoana fizica ce achita, in nume propriu, contributia de asigurari sociale, conform prezentei legi;
art. 5 (3) Asiguratii au obligatia sa plateasca contributii de asigurari sociale si au dreptul sa beneficieze de prestatii de asigurari sociale, conform prezentei legi.
Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV.persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
b) membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
d)persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
e) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;
daca aveti un certificat emis de comisia de expertiza a capacitati de munca si ati cotizat o luna cel putin la casa de pensi sigur ca puteti sa va pensionati pe caz de boala