avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract de munca conf. art.56 lit c CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract de munca conf. art.56 lit c CM

Supun atentiei dvs. urmatoarea problema. Salariatei X i se inceteaza cim conform art.56 lit c) fara a avea comunicata deciza de pensionare pentru invaliditate. Acesta este emisa dupa decizia de incetare , la cca o luna.Intrebari:
1) este legal ?
2) decizia de acordarea pensiei de invaliditate urmeaza a fi revizuita intr-un an. prin urmare , ce se intampla in ipoteza in care la reevaluare salariata este declarata apta de munca...Nu era mai normal sa i se suspnde cim pana la definitivarea situatiei ( eventual pensionare pe caz de boala ) ?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 17:31, 17 Martie 2012
Pensie invaliditate=pensie de boala
Incetarea, din punctul meu de vedere e ilegala.
Noi am avut un caz de genul acesta si a beneficiat de concediu medical pana la data emiterii deciziei.
Ultima modificare: Joi, 15 Martie 2012
leuca_luminita, utilizator
1.Nu este legal,contractul de munca inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie ,in cazul pensiei de invaliditate.(art56,litcCodul Muncii)

2. Angajatul este pensionat "pe caz de boala",(de fapt corect pensionar de invaliditate)cu incadrare intr-un grad de invaliditate ,si cu revizuire periodica , avand drept efect incetarea raporturilor de munca la comunicarea deciziei de pensie., si nu suspendarea cim.
.Daca peste 1 an la revizuire ,este considerat apt de munca,si este "depensionat",acesta se poate reangaja,fie la unitatea de la care s-a pensionat daca este posibil,sau isi cauta un alt loc de munca.
Pt. situatia in care nu gaseste un nou loc de munca,in conditiile aratate,acesta va putea beneficia de indemnizatie de somaj.
Ultima modificare: Joi, 15 Martie 2012
ContSters136493, utilizator
@ av.antoanelageaman

1. Este discutabila decizia de concediere in aceste situatii ... daca este vorba despre gradul I sau II de invaliditate atunci cum mai poate muncii salariatul pana la comunicarea deciziei de pensionare?
Daca este vorba despre gradul III problema este : se modifica durata timpului de munca la cel mult 4 ore/zi , avand in vedere decizia medicala si apoi se inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensionare.

2. Insa, data incetarii de drept a contractului individual de munca este data comunicarii deciziei de pensionare emisa de casa de pensii si nu data comunicarii deciziei medicului expert al asigurarilor sociale. Or in perioada dintre data emiterii deciziei medicului expert al asigurarilor sociale si data comunicarii deciziei de pensionare de catre casa de pensii salariatul invalid de gradul I sau II nu mai poate presta activitate si nu exista nici temei pentru incetarea contractului individual de munca, acesta incetand, cum am aratat, la data comunicarii deciziei de pensionare.

3. Legalitatea emiterii deciziei nu o poate verifica decat instanta de judecata .... in acest sens, salariatul poate contesta in instanta daca decizia emisa este sau nu legala.

4..Daca este declarata apta de munca, atunci se poate angaja la orice alt angajator ... fostul angajator nu are obligatia de a o reangaja.

5. Era mult mai bine daca se concedia in baza art.61 lit.c C.mun. ..
multumesc mult. speta este mult mai complicata...cu 6 luni inainte, salariata fusese concediata prin desfiintarea postului.vazand ca au fost dati in judectata, si profitnd de faptul ca salariata s-a la luta concediu medical, ce a intrerupt preavizul, i-au defacut cim pe 56 fara sa mai astepte si Decizia de pensionare pentru invaliditate....acum se apara ca, de fapt cim a incetat de drept nu ca urmare a concedierii contestate.
Este destul de interesanta aceasta speta ....cred ca se poate apara prin invocarea unui artificiu de procedura extrapoland notiunile din Codul muncii referitoare la aceste situatii ... de fapt , in tacerea legii si a vidului legislativ existent n materie, trebuie sa ne rezuman si la interpretari prin analogie ..

Alte discuții în legătură

Desfacere cim pt pensionare cata8 cata8 Am si eu o problema: in data de 27.05.2015 am primit o decizie de pensionare pe caz de boala din data de 19.05.2015, iar respectivul salariat are si un ... (vezi toată discuția)
Pensionare revizuibila roxxzzy roxxzzy Ce este pensionarea revizuibila. Cand ai un astfel de angajat cum faci suspenzi contractul de munca sau il incetezi? (vezi toată discuția)
Incetare cim in urma accidentului de munca cu invaliditate dutescu maria dutescu maria Buna ziua, Am marea rugaminte, de a ma sfatui cum trebuie procedat in urmatoarea situatie: Salariat angajat in 11.03.2016 si in 18.04.2016 se produce ... (vezi toată discuția)