Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract de munca conf. art.56 lit c CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract de munca conf. art.56 lit c CM

Supun atentiei dvs. urmatoarea problema. Salariatei X i se inceteaza cim conform art.56 lit c) fara a avea comunicata deciza de pensionare pentru invaliditate. Acesta este emisa dupa decizia de incetare , la cca o luna.Intrebari:
1) este legal ?
2) decizia de acordarea pensiei de invaliditate urmeaza a fi revizuita intr-un an. prin urmare , ce se intampla in ipoteza in care la reevaluare salariata este declarata apta de munca...Nu era mai normal sa i se suspnde cim pana la definitivarea situatiei ( eventual pensionare pe caz de boala ) ?
Salariata spuneti ca actionase deja in instanta angajatorul pt.concediere prin desfiintare de post,pe ce baza a intentat actiune,daca nu exista deja emisa o decizie de concediere de catre angajator,avand ca temei tocmai desfiintarea locului de munca?
Deci,este posibil ceea ce spuneti dvs. cred ,doar daca mai intai acea decizie de concediere a fost anulata de angajator, pt. ca mai apoi sa fi emis decizia de incetare de drept prin art.56(c)Codul Muncii.
Deci,daca ar fi asa,angajatorul nu ar mai putea nega ca nu a existat o decizie de concediere prin desfiintare de post,atata timp cat tocmai acea decizie a fost atacata de angajata...
ContSters136493, utilizator