avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare revizuibila
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare revizuibila

Ce este pensionarea revizuibila. Cand ai un astfel de angajat cum faci suspenzi contractul de munca sau il incetezi?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:37, 10 Decembrie 2011
Nu pensia este revizuibila ci starea pensionarului de invaliditate. Pensia de invaliditate este acordata definitiv sau pe perioada determinata urmand ca salariatul sa fie revizuit dupa o perioada stabilita prin decizia asupra capacitatii de munca (sa i se stabileasca capacitatea de munca dupa o perioada de pensionare si recuperare).
Inceteaza CIM de drept cu art. 56 alin.1 lit.c, la data comunicarii deciziei de pensie.
Salariatul pensionat cu gr.III are drept de munca 4 ore pe zi.
Ultima modificare: Vineri, 9 Decembrie 2011
ContSters42179, utilizator
Pai nu inteleg. Daca el vine cu decizie de pensionare acum cu revizuire peste 1 an, eu ii incetez contractul acum? SI daca dupa un an nu i se mai acorda pensionare in reangajez?
Pai nu inteleg. Daca el vine cu decizie de pensionare acum cu revizuire peste 1 an, eu ii incetez contractul acum? SI daca dupa un an nu i se mai acorda pensionare in reangajez?


"Pai" vad ca ati inteles foarte bine :D
Dupa un an, daca este apt de munca, il puteti angaja.
Nu sunteti obligati sa il reangajati decat daca aveti post si daca el este apt de munca pentru postul respectiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare contract de munca conf. art.56 lit c cm Antoanela Geaman Antoanela Geaman Supun atentiei dvs. urmatoarea problema. Salariatei X i se inceteaza cim conform art.56 lit c) fara a avea comunicata deciza de pensionare pentru ... (vezi toată discuția)
Incetarea contractului de munca MaeaSandu MaeaSandu din luna februarie 2013 sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata. Persoana care a fost inainte angajata pe acest post este pensionata pe caz ... (vezi toată discuția)
Incetare cim - primire decizie pensionare anymaryh anymaryh Hristos a inviat! Am urmatoarea situatie si va rog sa ma ajutati : un salariat (61ani) care a primit decizia de pensionare. Decizia are data de 16 martie ... (vezi toată discuția)