Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare revizuibila
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare revizuibila

Ce este pensionarea revizuibila. Cand ai un astfel de angajat cum faci suspenzi contractul de munca sau il incetezi?
Nu pensia este revizuibila ci starea pensionarului de invaliditate. Pensia de invaliditate este acordata definitiv sau pe perioada determinata urmand ca salariatul sa fie revizuit dupa o perioada stabilita prin decizia asupra capacitatii de munca (sa i se stabileasca capacitatea de munca dupa o perioada de pensionare si recuperare).
Inceteaza CIM de drept cu art. 56 alin.1 lit.c, la data comunicarii deciziei de pensie.
Salariatul pensionat cu gr.III are drept de munca 4 ore pe zi.
ContSters42179, utilizator
Pai nu inteleg. Daca el vine cu decizie de pensionare acum cu revizuire peste 1 an, eu ii incetez contractul acum? SI daca dupa un an nu i se mai acorda pensionare in reangajez?

"Pai" vad ca ati inteles foarte bine :D
Dupa un an, daca este apt de munca, il puteti angaja.
Nu sunteti obligati sa il reangajati decat daca aveti post si daca el este apt de munca pentru postul respectiv.