Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incetarea contractului de munca

din luna februarie 2013 sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata. Persoana care a fost inainte angajata pe acest post este pensionata pe caz de invaliditate grad III ,pe o perioada de 12 luni. Am citit in codul muncii ca acestei persoane ii inceteaza contractul in cazul pensionarii.
Vreau sa stiu daca acesta persoana isi pierde titulatura si cu ce data .
Multumesc
Persoanele pensionate pe gradul III de invaliditate pot cumula pensia cu salariul , dar timpul de munca va fi de maxim 4 ore/zi.

Un c.i.m. inceteaza de drept , potrivit art.56 alin.1 C.mun. , astfel:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
....
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
.....
1. Fiind pensionata de invaliditate ii va inceta contractul individual de munca (CIM) asa cum spune Codul muncii (art.56(1), lit.c).

2. Dar fiind vorba de pensionare de invaliditate gr.III unitatea ii poate incheia un alt CIM cu 4 ore pe zi.