Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ACT ADITIONAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ACT ADITIONAL

va rog sa imi spuneti care este termenul de transmitere revisal in cazul schimbarii meseriei unui salariat prin act aditional....5 sau 20 de zile?
20 zile
Practic, in termen de 19 zile de la data producerii modificarii contractului individual de munca.
Art 4 alin 2 din HG 500/2011 prevede: (2) Orice modificare a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară împlinirii termenului de 20 de zile lucrătoare prevăzut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicată.
Art.3 lit a:
c) perioada detaşării şi denumirea angajatorului la care se face detaşarea;
d) funcţia/ocupaţia conform specificaţiei Clasificării Ocupaţiilor din România (COR) sau altor acte normative;
e) tipul contractului individual de muncă;
f) durata normală a timpului de muncă şi repartizarea acestuia;
g) salariul, sporurile şi cuantumul acestora;
Termenul este de 19 zile lucratoare ... potrivit art.4 alin.2 din HG nr.500/2011.