Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termen inregistrare modificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termen inregistrare modificare

Buna ziua!Care este termenul exact pentru transmiterea unei modificari la cim?19 zile inclusiv ziua in care s-a produs modificarea sau 19 zile fara aceasta zi?
Ex: se modifica salariul incepand cu 01.10.2015. Pot transmite modificarea pana pe 27.10, inclusiv sau pana pe 28.10 inclusiv.Multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
1. Din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor:

Art. 3
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:

a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal — CNP, cetatenia si tara de provenienta — Uniunea Europeana — UE, non-UE, Spatiul Economic European — SEE;

b) data angajarii;

c) perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea;

d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;

e) tipul contractului individual de munca;

f) durata normala a timpului de munca si repartizarea acestuia;

g) salariul de baza lunar brut si sporurile, astfel cum sunt prevazute in contractul individual de munca;

h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;

i) data incetarii contractului individual de munca.

Art. 4
(2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

2. - Asadar a 19-a zi lucratoare este ultima zi cand se poate face inregistrarea in Revisal, adica, in cazul aratat de dvs., ziua de 27 octombrie este ultima zi de inregistrare.
- Depasirea acestui termen se sanctioneaza de catre ITM.
Multumesc pt raspunsuri!
Ultima zi de transmitere a Revisal-ului este data de 29.10.2015, potrivit art.2553 C.civ.
Cornel Vasile, Consilier juridic