avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1330 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... PayPal - plati online
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

PayPal - plati online

Buna ziua ,

Am un cont PayPal cu card de debit BRD atasat .Cardul este Mastercard cu chip integrat .
Am facut foarte multe cumparaturi de pe net si asa in treacat spus nu am luat nici o teapa insa relativ recent am observat ca BRD-ul
incarca platile PayPal cu coeficienti inegali aparent aleatorii intre 1% si 2,5% adica pentru suma X retrasa de PayPal in contul BRD se
opereaza o suma cu 2% mai mare la toate tranzactiile atat la plati cat si la depuneri(la depunere suma este mai mica cu 2%).
Explicatiile care mi s-au dat sunt puerile si se refera la diferenta de curs valutar dintre ziua in care s-a efectuat plata PayPal si
ziua cand s-a executat operatiunea de catre BRD ceea ce este inexact deoarece PayPal si/sau Mastercard isi calculeaza un curs extrem
de mare fata de cel real tocmai pentru a contracara fluctuatiile pietei romanesti , curs de-altfel specificat in factura PayPal .
Spre exemplu la un curs real de 4,3 RON , PayPal face plata la 4,5 RON iar BRD umfla cursul in tranzactia operata in cont la 4,7 RON .
Cursul operat in cont de BRD este de fapt mult mai mare decat cel afisat la tranzactiile online si nici nu explica faptul ca la depunerea
unei sume de catre PayPal in contul BRD apare o suma mai mica cu aceleasi procente . Mai mult tranzactiile apreciate ca e-commerce sunt tax free
la BRD . Si mai mult am efectuat plati PayPal prin BCR si acest fenomen nu apare , suma trasa din cont de catre BCR este identica cu cea
specificata in factura PayPal .
Stiti cevadespre aceasta situatie , se intampla si la altii , este un fapt generalizat , este corect ?
Cel mai recent răspuns: fsw , utilizator 17:33, 5 Septembrie 2013
eu mi-am facut cont in ro in valuta in care intra in paypal evitand schimbul valutar automat. apoi schimb in ron la exchange.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Curs valutar - ce suma inregistrez in contabilitate? tome_ionica tome_ionica Am situatia urmatoare: Platesc gazduirea paginii mele la o firma din SUA prin PayPal. Platesc lunar suma de 10$. PayPal imi genereaza : From amount ... (vezi toată discuția)
Cine hotareste si programeaza automatele de bani? erich erich Pe data de 02.04.15 am scos de pe contul nostru german, 2.000 RON de la Automatul Raiffeisen filiala Lugoj Pe Cont au fost trasi 505,66 EUR din care 5,00 eur ... (vezi toată discuția)
Am cumpărat marfă din china dar coletul a avut adresa de livrare incorectă și a fost returnat. ce post să fac, pentru că nu vor să-mi restituie banii? maria mina maria mina Buna seara, am trimis pe data de 23.10.2017 suma de 1815$ spre o firma din china ( cu care am mai colaborat) iar coletul care a ajuns avea detalii incorecte ... (vezi toată discuția)