Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

am dreptul la mostenire in urma decesului tatalui vitreg? . Mentionez ca mai am un frate rezultat din casatoria de 33 ani cu tatal vitreg,care la rindul lui a avut un fiu din cealalta casatorie el fiind decedat de 2 ani(el are o fiica si sotia vaduva) .Mama a decedat in urma cu 12 ani s-afacut succesiunea dupa mama,jumatate din partea ei raminindu-i tatalui vitreg iar cealalta jumatate mie si fratelui meu din partea mamsei.Amavut grija de tatal vitreg vitreg fiind bolnav de diabet si cancer .A-si dori sa-mi spuneti daca eu mai am dreptul la ceva in utma decesului tatalui meu ?si eu si fratele meu locuim in casa parinteasca.dar sotia sau nepoata celuilalt fiu? Va multumesc foarte mult!
La succesiune vin doar copiii defunctului sau descendentii lor, daca e cazul. Daca tatal vitreg nu v-a adoptat, nu aveti vocatie succesorala, deci nu puteti mosteni.

Tot ceea ce puteti face este sa emiteti pretentii asupra mostenirii in temeiul datoriilor decedatului fata de dumneavoastra, daca exista astfel de datorii si daca pot fi probate.
in afara de faptul ca stiu toate rudele,vecinii si autoritatile locale nu am nici o dovada.Sotia celuilalt fiu la cit are dreptul?

Nora nu are vocatie succesorala la mostenirea socrului, la mostenire va veni numai copilul fiului predecedat.