avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inchidere srl dupa incetarea suspendarii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inchidere srl dupa incetarea suspendarii

Buna ziua,

Care sunt etapele de pasrcurs pentru inchiderea unei societati comerciale cu raspundere limitata, cu asociat unic, dupa incetarea perioadei de suspendare ?

Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: beatrice culda , utilizator 17:00, 19 Martie 2012
Etapa I - depunerea deciziei asociatului unic cu privire la dizolvare - lichidare voluntara.
Publicare in Monitorul Oficial, asteptare 30 de zile de la data publicarii pentru opozitie.
Etapa a II a - depunerea deciziei asociatului unic de aprobare a bilantului de lichidare.

Documentele necesare le gasiti pe site-ul registrului comertului - formalitati - persoane juridice - pct. 45.
Va multumesc lucian huzum, am gasit tot ce imi era necesar....

Toate cele bune,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfiintare sc DEEAPAN DEEAPAN Am infintat o firma pe 16 martie 2012, nu am avut si nu am nici un fel de evidenta si as vrea sa o desfintez cum pot face asta? Multumesc! (vezi toată discuția)
Inchidere firma fara activitate dan-sibiu dan-sibiu BUNA ZIUA am infiintat o firma srl-d in februarie 2015 ....in lipsa de activitate as dori sa o inchid...ce ar trebui sa fac [ acte..daca trebuie sa platesc ... (vezi toată discuția)
Inchidere societate nelunelu68 nelunelu68 am o societate comerciala infiintata in ianuarie 2011 si nu am avut nici o activitate daca as dori sa o inchid ce demersuri trebuie sa fac (vezi toată discuția)