Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept succesoral

Un copil infiat de matusa sa (sora mamei biologice), are dreptul la mostenire de la ambele parti (si de la mama biologica si de la matusa), daca nu s-a facut nicio renuntare din partea sa la mostenirea dinspre mama biologica?
Mentionez ca este vorba de o mostenire de la strabunici, iar acest copil mai are 2 frati biologici (de la mama) si spune ca are dreptul la o parte de la mama biologica (care s-ar imparti in 3) + partea de la matusa care a infiat-o si crescut-o. Totodata nu vrea sa arate actul de infiere(deci exista suspiciunea ca doar a crescut-o).
Multumesc,
Camelia
Depinde de adopţie.

Dacă a fost adoptat cu efecte depline, legătura lui de rudenie cu părinţii fireşti a încetat. Adoptatul cu efecte depline nu are vocaţie succesorală faţă de părinţii fireşti, ci numai faţă de adoptator.

În schimb, dacă adopţia a fost cu efecte restrînse, adoptatul păstrează legătura de rudenie cu părinţii fireşti, avînd şi vocaţie succesorală. Totodată, devenind rudă cu adoptatorul, îl va moşteni şi pe acesta.

Suspiciunea va fi înlăturată odată cu dezbaterea succesiunii, prin prezentarea actului de adopţie şi a certificatului de naştere.

Liviu S.Bordaş