Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocatul poate cere alti banii daca se muta procesul ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocatul poate cere alti banii daca se muta procesul in alt judet la cererea paratului

am dat in judecata un propietar de masinsa care nu mi-a dat toate documentele masini iar eu nu pot sa o inscriu. Am intentat trimiterea in judecata , mi-am angajat avocat #-o i-am platit onorariul cu contract de a ma reprezenta la acest caz , eu l-am intrebat daca se poate judeca acest proces fara sa fie mutat la domiciliul paratului iar el ma asigurat ca se poate judeca si aici . Paratul a cerut la al 2 termen ca procesul sa fie mutat la adresa de domiciliul a lui ceea ce este si legal . Procesul s-a mutat iar avocatul ca sa ma reprezinte la acel proces mi-a mai cerut o suma de 400 spunand ca acolo unde s-a mutat procesul este alta instanta si ca trebuie alta delegatie pentru el ca sa ma reprezinte X-( desi avem semnat un contract in acest sens in care el trebuie sa ma reprezinte . Este adevarata cererea lui sau nu , daca eu nu ii mai dau cei 400 de ron as putea sa ii fac o plangere in baza contractului daca nu vine sa ma reprezinte ? sau ce alt ceva as putea face :(
sunteti obligat la decontarea cheltuielilor de deplasare ale avocatului. onorariul ramine cei din contract dar suma suplimentara de 400 ron poate fi interpretata ca o decontare a chetuielilor de deplasare.
avocatul il duc si aduc cu masina mea personala , mai trebuieste sa ii dau si banii ? El mi-a spus ca trebuie sa mai faca o delegatie ca sa ma reprezinte acolo. Prima delegatie este valabila sau nu chear daca s-a mutat procesul in alt judet ?
este valabila. in plus, o noua delegatie emisa in baza aceluiasi contract de asistenta juridica nu presupune un nou onorariu.