avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli de judecata

buna ziua,cand se cer cheltuieli de judecata ce inseamna onorariul avocat dat de tine sa il recuperezi sau alte cheltuieli?si cand se castiga,in ce caz?daca esti reclamant sau si ca parat?multumesc
Cel mai recent răspuns: mirebire , utilizator 16:32, 2 Iulie 2014
cheltuielile de judecata pot include: onorariu avocat, expert judiciar, taxe de timbru.
partea care pierde litigiul poate fi obligata, la cererea partii care il castiga, sa suporte si cheltuielile de judecata ocazionate partii castigatoare.
instantele pot limita cuantumul cheltuielilor de judecata acordate.
spre exemplu daca eu am proces divort minor dar sunt parata si am cerut plata chetuieli judecata si castig copilul inseamna ca mi se dau aceste cheltuieli daca sunt parata,nu conteaza?el nu am vazut sa ceara dar eu ceream.in ce caz pot recupera banii?multumesc
depinde de ce s-a cerut in actiune si de ce ati cerut dvs in intampinare
Ultima modificare: Miercuri, 2 Iulie 2014
mirebire, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilirea paternitatii ana25 ana25 Buna ziua.E vorba de fratele meu care a avut o aventura din care se pare ca a rezultat un copil.El nu l-a recunoscut pentru ca nu crede ca e a lui.Mama ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata RotaruRazvan RotaruRazvan Buna ziua! Daca imi actionez in judecata fostul angajator si pierd procesul, pot fi obligat sa platesc cheltuieli de judecata? Daca da, cam care este ... (vezi toată discuția)
Onorariu avocat elicrist elicrist buna ziua, exista o grila in ceea ce inseamna onorariu avocat sau acesta poate sa-ti ceara cat vrea in functie de suma sau "greutatea" spetei ar putea sa-mi ... (vezi toată discuția)