Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli de judecata

buna ziua,cand se cer cheltuieli de judecata ce inseamna onorariul avocat dat de tine sa il recuperezi sau alte cheltuieli?si cand se castiga,in ce caz?daca esti reclamant sau si ca parat?multumesc
cheltuielile de judecata pot include: onorariu avocat, expert judiciar, taxe de timbru.
partea care pierde litigiul poate fi obligata, la cererea partii care il castiga, sa suporte si cheltuielile de judecata ocazionate partii castigatoare.
instantele pot limita cuantumul cheltuielilor de judecata acordate.
spre exemplu daca eu am proces divort minor dar sunt parata si am cerut plata chetuieli judecata si castig copilul inseamna ca mi se dau aceste cheltuieli daca sunt parata,nu conteaza?el nu am vazut sa ceara dar eu ceream.in ce caz pot recupera banii?multumesc
depinde de ce s-a cerut in actiune si de ce ati cerut dvs in intampinare
mirebire, utilizator