Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Audiere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Audiere minor

Se poate audia un minor sub 10 ani , in materie de divort, de mai multe ori? ma refer la instanta de recurs, aceasta fiind deja audiata de instanta de fond, onstanta de recurs care da solutie la primul termen ,, incuvinteaza audierea minorei" in conditiile in care nimeni nu a cerut asta?
Daca instanta a incuvintat atunci da.
Reaudierea minorului in recurs se poate dispune, de exemplu, daca la dosar au fost depuse
inscrisuri din care se poate trage concluzia ca minorul doreste sa ramana cu unul dontre parinti.

Pentru ca instanta de recurs sa isi faca o imagine completa asupra spetei respective, pentru ca sa poata pronunta o decizie care sa tina seama de interesul superior al minorului, poate dispune reaudierea minorului, chiar daca are sub 10 ani.

Cu atat mai mult se poate lua aceasta masura daca procesul de divort a inceput anterior intrarii in vigoare a Noului Cod Civil, dar recursul se solutioneaza de-abia acum, in 2012.