Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... STABILIRE SALARIU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

STABILIRE SALARIU

Va rog sa-mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare:
daca intr-un spital un medic specialist este numit director medical interimar pana la ocuparea postului prin concurs,va beneficia tot de salariul pe care il are ca medic sau de cel aferent functiei de director medical?
In speta, persoana respectiva va beneficia de drepturile salariale aferente funcţiei de conducere respective pe care o ocupa temporar.... in acest sens, se exprima si art.25 alin.3 din Legea nr.284/2010

ART. 25 din Legea nr.284/2010:
(1) Exercitarea cu caracter temporar a unei funcţii de conducere se realizează prin numirea temporară a unei persoane angajate care îndeplineşte condiţiile specifice pentru ocuparea funcţiei de conducere şi care nu a fost sancţionată disciplinar, pe o perioadă de maximum 6 luni într-un an calendaristic, dacă în statute sau în legi speciale nu se prevede altfel.
(2) În mod excepţional, perioada prevăzută la alin. (1) poate fi prelungită cu maximum 6 luni, dacă în statute sau în legi speciale nu se prevede altfel.
(3) În perioada prevăzută la alin. (1) şi (2), persoana beneficiază de drepturile salariale aferente funcţiei de conducere respective.
Aceasta este regula generala,numai ca in cazul directorului medical numit cu delegatie si care lucreaza in spital ca medic specialist salariul corespunzator acestei functii se acorda abia dupa promovarea concursului pt. ocuparea postului specific din comitetul director si respectiv incheierea contractului de administrare cu managerul spitalului, atunci cand si contractul de munca al acestui medic se suspenda,de altfel.