Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Interimat funcție de conducere instituții publice
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Interimat funcție de conducere instituții publice

Buna seara!
Va rog sa ma ajutați in următoarea speța:
Începând cu 01.01.2018 un angajat a fost numit interimar pe un post de conducere cu mențiunea ,, pana la organizarea concursului,,
Pana astăzi 03.12.2018 nu s-a organizat concursul.
Cum se va proceda legal din Ianuarie 2019?
Am citit ART 25 din 284 și am observat ca nu in regula dar din Ianuarie cum ar fi legal sa se procedeze?????
Legea 284/2010 a fost abrogata la 01.07.2017.

Legea 153/2017
art.30 Exercitarea cu caracter temporar a unei funcții de conducere
(1) Exercitarea cu caracter temporar a unei funcții de conducere se realizează prin numirea temporară a unei persoane angajate/numite care îndeplinește condițiile specifice pentru ocuparea funcției de conducere și care nu a fost sancționată disciplinar, până la ocuparea prin concurs a postului, dacă în statute sau în legi speciale nu se prevede altfel.

(2) În perioada în care persoana angajată/numită exercită cu caracter temporar o funcție de conducere, aceasta beneficiază de drepturile salariale aferente funcției de conducere respective.

art.44 Abrogarea unor dispoziții
(1) La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă:
....
9. Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 877 din 28 decembrie 2010, cu modificările și completările ulterioare;
......
Aha..... am înțeles....deci dacă nu s-a organizat concurs poate sa fie și din Ianuarie 2019 la fel pe interimat?
Da, poate fi.
Mulțumesc frumos pentru răspuns!!!