Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... iesire indiviziune teren extravilan si intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

iesire indiviziune teren extravilan si intravilan

Buna ziua o rugaminte daca imi puteti spune si mie la o iesire din indiviziune de pe un titlu de proprietate care cuprinde mai multe loturi de teren situate intravilan cit si extravilan iar o parte inca nu au intabulare (unul din loturi )se poate iesi din indiviziune daca nu este intabulat lotul respectiv???se poate face intabularea prin instanta???
Cea mai convenabila din punct de vedere financiar este sa faceti iesirea din indiviziune pe calea medierii. Daca exista titlu de proprietate se poate face iesirea din indiviziune prin mediere chiar daca nu este facuta intabularea.
Interesant de iesit din indiviziune prin mediere.
Se intabuleaza parcela de teren care inca nu este intabulata, apoi cu o documentatie cadstrala efectuata de catre un topograf autorizat, sau expert tehnic judciar, intocmita in vederea dezlipirii proprietatilor in cote parti, va adresati OCPI de pe raza judetului unde sunt terenurile .