Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daca mi-am schimbat domiciliul este necesar sa-mi ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daca mi-am schimbat domiciliul este necesar sa-mi schimb si permisul de conducere?

Bună ziua,poate cineva să-mi spună,dacă mi-am schimbat domiciliul este necesar să-mi schimb și permisul de conducere?Mulțumesc frumos.:(
OUG nr 195/2002 republicata
Art. 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
2. conducerea unui autovehicul de catre o persoana care nu a preschimbat permisul de conducere national romanesc la schimbarea domiciliului sau resedintei, in termenul prevazut de lege;
Trebuie sa va schimbati si certificatul de inmatriculare.
Cititi acest topic, va poate fi de folos:
www.avocatnet.ro/content/for...
mulțumesc frumos pentru răspuns
ynocentta a scris:

OUG nr 195/2002 republicata
Art. 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
2. conducerea unui autovehicul de catre o persoana care nu a preschimbat permisul de conducere national romanesc la schimbarea domiciliului sau resedintei, in termenul prevazut de lege;

nu este necesara schimbarea permisului de conducere la schimbarea domiciliului.
toate permisele sunt valabile pana la expirarea valabilitatii inclusiv cele pe care este inscris domiciliul.
incepand cu 19 ianuarie 2013 se va modifica continutul permiselor prin inscrierea unor coduri care fac referire la restrictii medicale si adaptari ale vehiculelor.
politia nu poate sa va amendeze din acest motiv intrucat pct. 2 de la alin. 1, art. 101 a fost abrogat prin Oug 69/2007.

oug 69/2007
Art. I. - oug 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
40. La articolul 101 alineatul (1), punctul 2 se abrogă.

oug 195
Art.24.
(5) Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberării. La schimbarea de către titular a numelui, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorării, precum şi la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimbă fără susţinerea unui nou examen, în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului internelor şi reformei administrative, care se publică în Monitorul Oficial al României.

in varianta veche aparea si "schimbarea domiciliului".
cyan, moderator
Stie cineva daca s-a mai schimbat ceva intre timp? Sunt si eu interesata, deoarece mi-am schimbat domiciliul in alt judet.