Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PRESCHIMBARE PERMIS AUTO ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PRESCHIMBARE PERMIS AUTO ?

Buna ziua.
Sunt detinatorul unui permis auto din 2006 in care este mentionat domiciliul.
De curand mi-am schimbat domiciliul. Adresa din CI nu mai corespunde cu cea din PERMIS.
Trebuie preschimbat permisul?
Va multumesc.
nu este obligatorie preschimbarea permisului de conducere, acesta fiind valabil pana expirare valabilitatii.

din 19/01/2013 apar iar modificari privind forma si continutul permisului de conducere.
[ link extern ]

ORDIN MAI nr. 1455 din 25 septembrie 2006
privind forma, dimensiunile si continutul permisului de conducere
Art. 3
(1)Permisele de conducere model 1995, aflate in circulatie la data intrarii in vigoare
a prezentului ordin, se elibereaza in continuare, pana la data aderarii Romaniei la Uniunea
Europeana.
(2)Permisele de conducere prevazute la alin. (1) raman valabile dupa data aderarii
Romaniei la Uniunea Europeana, pana la expirarea acestora.
cyan, moderator
Conform prevederi in vigoare ,la schimbarea domiciliului titularului,nu este necesara preschimbarea permisului de conducere .
Conform caror prevederi?
Sunt persoane care sustin preschimbarea lui la schimbarea domiciliului.
Ordonanţă de urgenţă nr. 69/2007 din 28/06/2007 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice

Art. I. - Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 670 din 3 august 2006, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
9. Alineatele (1), (4), (5) şi (6) ale articolului 24 se modifică şi vor avea următorul cuprins:
"Art. 24. -
.....................................................................................................................
(5) Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberării. La schimbarea de către titular a numelui, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorării, precum şi la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimbă fără susţinerea unui nou examen, în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului internelor şi reformei administrative, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I."

inainte de aparitia OUG 69/2007 aparea ca motiv al preschimbarii si domiciliul.
coroborati cu ordinul MAi nr. 1455 (care se va modifica la inceputul lui 2013) unde se prevede ca permisele sunt valabile pana la expirare si veti intelege ca acestea sunt prevederile legale (art.24-(5) din oug 195 si art. 3-(2) din ordin MAI 1455).
cyan, moderator