Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita de o firma de creante pt. o datorie ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita de o firma de creante pt. o datorie la o firma de telefonie

in cazul unei datorii mai vechi la fostul connex datorie in valoare de 170 lei,o firma de recuperari creante mai poate recupera aceasta datorie cu penalizari ,mentionez ca datoria e mai veche de 5-6 ani.firma de recuperari sustine ca ar fi vorba de 550 lei.nu am achitat datoria din cauza ca au fost nereguli din partea lor la abonament. firma de recuperari spune ceva de o executare silita , as dori sa stiu daca se poate face fara un proces si daca am obligatia de a mai plati datoria dupa atatia ani. va multumesc
Debitul e prescris, nu plati nimic la acea firma. Sa nu semnati nici un act prin care recunoasteti datoria sau prin care va angajati sa platiti debitul in rate.
La prima vedere, datoria este prescrisa, caz in care nu poate fi vorba despre vreo executare silita.

Desigur, situatia de fapt ar putea fi alta, respectiv ar fi posibil sa existe vreo cauza de intrerupere a prescriptiei. Reveniti cu amanunte (ati recunoscut datoria, cand anume, daca exista vreo hotarare judecatoreasca ...)