Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanta dintre gard si pomi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanta dintre gard si pomi

Buna ziua
Din anul 2011 ianuarie m-am mutat la tara dar am o mica problema cu vecinul meu din cauza pomilor..in spatele gradinii dansul are plantati 6 salcami eu nu pot cultiva nimik deoarece toata vara este umbra l-am rugat sa ii curete nu sa ii taie si dansul mi-a spus ca daca ma deranjeaza asa mult sa ma urc eu sa ii curat ...intrebarea este pomii sunt lipiti de gardul care ne desparte ce pot face ....nu au nici macar 50 cm distanta fata de gard X-(
2 m dela linia despartitoare copacii inalti, celelalte plantatii si gard viu 0,50,
Puteti taia ramurile copacilor care se intind peste terenul dvs. Este legal sa faceti acest lucru.
Art. 613 Cod civil

Distanţa minimă pentru arbori

(1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.

(2) În caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este îndreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălţimea cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.

(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.
k am inteles Multumesc dar cum il pot face sa taie copacii la cine trebuie sa apelez politie primarie??
am avut și eu de a face cu aceeași situație, dar sub incidența vechiului cod (art. 607-609)
am tăiat crengile pe cheltuiala mea, și drept răsplată, tăieturile le-am făcut la 3-4 metri în interiorul fondului vecin. e adevărat că am abuzat oarecum de dreptul meu, însă anul următor trebuia să le mai tai o dată, tot pe cheltuiala mea, ceea ce nu mi se pare just.

trebuie să întrebați la administrația locală despre modul cum este reglementat acest raport de vecinătate și în funcție de asta, puteți tăia singur crengile sau, după caz, arborii pe cheltuiala vecinului printr-o acțiune civilă în instanță
george_puchiu, utilizator
Le puteti taia dvs. insiva sau il dati in judecata pentru a fi obligat sa le taie.Dar cred ca prima varianta e mai buna, fiindca, daca nu-i convine apoi, legea va apara si nu veti fi sanctionat.